„Wykład Lek. med. Elżbieta Dudzińska”

Home „Wykład Lek. med. Elżbieta Dudzińska”

Lek. med. Elżbieta Dudzińska

„Prawidłowe oddychanie – czynnik przeoczony w prewencji, diagnostyce i terapii”

Absolwentka podyplomowych studiów dla lekarzy z Medycyny Integralnej na Uniwersytecie Arizona w USA, trener z zakresu technik redukcji stresu MBSR oraz trener technik oddechowych Metodą Buteyko. Zajmuje się terapiami oddechowymi, udziela porad lekarskich w ramach konsultacji integralnych oraz prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące profilaktyki i edukacji pro-zdrowotnej.

W

O wykładzie

Każdy z nas wie, że oddycha, ale na wykładzie będzie miał szansę odpowiedzieć sobie na pytanie, czy prawidłowo. Bardzo wielu z nas oddycha w sposób niewłaściwy, a jednocześnie zupełnie nie zdaje sobie sprawy z faktu nadmiernego oddychania oraz konsekwencji z tym związanych. Mity dotyczące prawidłowego oddychania dodatkowo sprawę utrudniają. Przewlekła hiperwentylacja jest subtelna, ukryta i w przeciwieństwie do ostrej hiperwentylacji, często pozostaje niezauważona.

Wielu z nas może wdychać dwukrotnie – trzykrotnie więcej powietrza, niż wymaga tego fizjologia i jednocześnie nie mieć tej świadomości, jak również nie łączyć tego faktu z własnymi dolegliwościami. Powiązanie związku szerokiego spektrum objawów i dolegliwości ze strony różnych układów i narządów, z częstotliwością i głębokością oddychania, otwiera nowe możliwości wpływu na zdrowie i przebieg wielu schorzeń. Weryfikacja własnego sposobu oddychania, określenie przyczyn, które w konkretnym przypadku zmieniają wzorzec oddychania oraz poznanie konkretnych ćwiczeń oddechowych dają szansę każdemu ze słuchaczy na przywrócenie, prawidłowego, fizjologicznego oddechu.